They seem to make lots of good flash cms templates that has animation and sound.

adigdynia's portal

Temat: Biblioteka żródeł
" />Charles Hamilton Smith
Oficer kompanii grenadierskiej 114. Półbrygady Piechoty Liniowej armii francuskiej

Smith Charles Hamilton (1776-1859), oficer, rysownik, ilustrator, autor licznych przedstawień oficerów i żołnierzy armii brytyjskiej. W roku 1803 lub 1804 narysował znajdującego się na Jamajce jeńca- oficera kompanii grenadierskiej 114. Półbrygady Piechoty Liniowej armii francuskiej, wcześniej zaś 2. Półbrygady Polskiej. Jest to jedyny rysunek z natury przedstawiający żołnierza tej jednostki z okresu walk na San Domingo.

Oficer kompanii grenadierskiej 114. Półbrygady Piechoty Liniowej armii francuskiej,
praca ta znajduje się w 3 tomie notatników Smitha będących obecnie w zbiorach Victoria and Albert Museum w Londynie:

Załącznik:oficer.jpg

Oficer ubrany jest w granatową kurtkę o typowo polskim kroju z wprowadzonymi w 1802 roku żółtymi dodatkami. Na głowie ma sztywną pikowaną rogatywce z daszkiem, granatowymi kwaterami i z czarnym skórzanym otokiem. Czapka zaopatrzona została również w gorejący granat i pąsową kitę - znak reprezentowanej przez oficera kompanii oraz srebrną podpinką
i takież kordony. Kokarda francuska, od brzegu czerwono-bioło-niebieska. Całość uzupełniają: gruba srebrna szarfa, granatowe bryczesy ze srebrnymi huzarskimi aplikacjami i srebrnym pojedynczym lampasem oraz wysokie węgierskie buty ze srebrnymi lub białymi ozdobami. Autor akwareli zaopatrzył ją dodatkowo w niewielki szkic tylnej części kurtki z doskonale widocznymi charakterystycznymi dla polskich zwyczajów mundurowych połami i kontrafałdami.
Źródło: napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?t=69



Temat: Poznań | 15.12 | Tom Middleton | Klub SQ
http://i242.photobucket.com/albums/ff237/masakla/splash062007.jpg

http://pl.youtube.co...h?v=JlRK7huDhww

LECH prezentuje SQ DELIGHT – TOM MIDDLETON 2007-12-15


main floor: TOM MIDDLETON (cosmos rec / uk) BARTEK WINCZEWSKI (import! / beats friendly) BASE (sq klub / pzn) JUNIORE (sq klub / muzikanova.pl / pzn) chill out: LIPSTICK (beats friendly / w-wa) BARTEK WINCZEWSKI (import! / beats friendly / w-wa) I goście Wizualizacje: PATT (FTVision / pzn) & H3xus (FTVision / pzn)

start: 22
bilety: przedsprzedaż: do 12.12 15 zł, od 13.12 20 zł (sklep Mayer - ul. Szkolna 17, e24 "Stary Browar" - ul. Półwiejska 42, przedsprzedaż internetowa www.sqklub.pl), w dniu imprezy: 25 zł, karty klubowe: białe 20 zł, srebrne 15 zł

przedsprzedaż on-line: bilety24.pl

Cosmos, Global Communication, Jedi Knights, Amba, Reload, Mod Wheel, Chameleon, Schizophrenia… Pod wszystkimi tymi pseudonimami kryje się Tom Middleton – wybitny brytyjski dj, producent i remikser, od ponad dekady człowiek-instytucja na światowej scenie nowych brzmień klubowych. Poza tym dyplomowany grafik, zdeklarowany fan „Gwiezdnych Wojen”, żywa kopalnia muzycznej wiedzy.
Klasycznie wykształcony w grze na fortepianie i wiolonczeli, flirt z taneczną elektroniką rozpoczął na przełomie lat 80. i 90. za sprawą Richarda D Jamesa alias Aphex Twin. Niedługo potem na długie lata połączył siły z Markiem Pritchardem. To ich album „New School Science” wydany pod szyldem Jedi Knights wywarł duży wpływ na twórczość m.in. Chemical Brothers czy Daft Punk, a i po dziś dzień inspiruje kolejne rzesze klubowych producentów. Gdy za sprawą interwencji prawników George’a Lucasa duet zmuszony został zawiesić działalność Jedi Knights, Middleton wypłynął pod banderą Cosmos, najbardziej znanym ze swoich licznych pseudonimów. Tą właśnie nazwą sygnował swoje najpopularniejsze produkcje – „Summer In Space” oraz „Take Me With You”. Równolegle zaczął zdobywać rozgłos jako rozchwytywany twórca remiksów – m.in. Depeche Mode, Lamb, Jamiroquai, Goldfrapp, Royksopp, Incognito, Gotan Project, Pulp i Coldplay. Ważnym elementem twórczości Brytyjczyka są również kompilacje firmowane jego nazwiskiem. Do świetnie przyjętych wydawnictw „The Sound Of The Cosmos” i „The Trip” Middleton dołączył również album „Cosmosonica: Crazy Covers vol. 1”, który wypełniła kolekcja zaskakujących coverów nagrań z repertuarów m.in. Beyonce, White Stripes, U2, Prince’a, Blur i Rolling Stones. W styczniu bieżącego roku nakładem cenionej serii wydawniczej londyńskiego klubu Fabric Middleton opublikował mix-album jako Global Communication. We wrześniu do sklepów na całym świecie trafiła z kolei druga część kompilacji „The Trip”, na której obok nagrań m.in. Goldfrapp, Air czy Plump DJs Tom wykorzystał również numer „Finally” autorstwa Noviki i Niewinnych Czarodziejów! Wychowany równolegle na pionierskim hip hopie, gotyckim rocku, Detroit techno, jazzie, funku i brzmieniach acid house, z muzycznego eklektyzmu Middleton uczynił znak firmowy swoich dj-skich setów. Ci, którzy słyszeli jego ostatni Essential Mix w BBC Radio 1 wiedzą, że gdy Tom staje za gramofonami, dozwolone są wszystkie chwyty. I tak, deep house sąsiaduje z drum’n’bassem, breakbeat z muzyką filmową, do tego soul, hip hop, broken beat. Wszystko razem zmiksowane w zawrotnym tempie z mistrzowską precyzją i okraszone dziesiątkami przedziwnych sampli. A wszyscy, którzy mieli okazję uczestniczyć w imprezach z udziałem Middletona w SQ wiedzą, że takiego show nie robi żaden inny dj na świecie!

Źródło: umt.pl/forum/index.php?showtopic=14127


Temat: Uzbekistan
" />

Uzbekistan (uzb. O‘zbekiston, Republika Uzbekistanu - O‘zbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych Państw.

Uzbekistan jest republiką, w której wprowadzono autorytarne rządy prezydenckie. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament (Najwyższe Zgromadzenie, uzb. Olij Madżlis), który w rzeczywistości nie odgrywa poważniejszej roli. Prezydent, którym od 29 grudnia 1991 r. nieprzerwanie jest Islom Karimov, posiada pełnię władzy wykonawczej - ma decydujący wpływ na skład rządu, powołuje także gubernatorów poszczególnych prowincji. Prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych na siedmioletnią kadencję (referendum z 27 stycznia 2002 r. postanowiło o zmianie obowiązującej dotąd kadencji pięcioletniej). W ostatnich wyborach z 23 grudnia 2007 r. prezydent Islom Karimov otrzymał według oficjalnych danych 90,77% głosów. Wytykane przez zachodnich obserwatorów manipulacje wyborcze stawiają pod znakiem zapytania legalność jego prezydentury.

W I tysiącleciu p.n.e. terytorium dzisiejszego Uzbekistanu znajdowało się w obrębie starożytnych królestw Baktrii i Sogdiany (znajdujące się w Uzbekistanie miasto Samarkanda było niegdyś centrum tego ostatniego). Od VI w. p.n.e. rządzili tutaj przedstawiciele perskiej dynastii Achemenidów. Obszar ten został następnie podbity przez Aleksandra Macedońskiego. Po jego śmierci rządzili tu Seleukidzi. Wielkiego znaczenia zaczyna nabierać tzw. jedwabny szlak, będący swoistą linią łączności pomiędzy cywilizacjami Chin, Indii, Bliskiego Wschodu i Europy. W połowie III wieku p.n.e. władzę objęły miejscowe rody, następnie część ziem znalazła się w imperium Kuszanów. W VIII wieku Uzbekistan dostał się pod panowanie Arabów. Ich najazd doprowadza do upadku rozwijającej się od czasów Aleksandra kultury, która, odmieniona za przyczyną głębokiej islamizacji, może odrodzić się dopiero w IX w. W X wieku następuje opuszczenie ziem przez wojska arabskie i objęcie rządów przez ród Samanidów. W latach 1220-1221 nastąpił tragiczny w skutkach najazd wojsk Czyngis-chana, który pozostawił po sobie wiele zniszczeń. Dopiero w XIV wieku Mongołowie zostają wyparci przez Timura, a Uzbekistan wkracza na drogę szybkiego rozwoju i staje się wkrótce jednym z potężniejszych imperiów średniowiecznych. W końcu XV wieku terenem udaje się zawładnąć przedstawicielom koczowniczych plemion tureckich, które osiedliły się między Amu-darią a Syr-darią ok. 1430 r. Poszczególne chanaty były stopniowo podbijane przez Rosję carską w XIX wieku, która o wpływy na tym terenie rywalizowała z Imperium Brytyjskim. W 1924 r. powstała Uzbecka Socjalistyczna Republika Radziecka. 31 sierpnia 1991 r. ogłoszona została deklaracja niepodległości.

Uzbekistan leży w Azji Środkowej między dwiema wielkimi rzekami – Amu-darią i Syr-darią. Powierzchnia w większości równinna. Ok. 20% powierzchni kraju stanowią góry i przedgórza. Na wschodzie i północnym wschodzie kraju leżą góry Tien-Szan i Ałaj, osiągające 4634 m n.p.m. Między nimi leży urodzajna, nawadniana Kotlina Fergańska, której część należy do Uzbekistanu. Środkową część kraju zajmuje Nizina Turańska z rozległą pustynią Kyzył-kum, na której terenami osadniczymi są nieliczne oazy i doliny rzek - Syr-darii, Zarafszanu, Kaszka-darii i Amu-darii. Zachodni skraj zajmuje równie pustynny płaskowyż Ustiurt. Do Uzbekistanu należy południowa część dawnego Jeziora Aralskiego.

Klimat kontynentalny skrajnie suchy z ciepłymi zimami (temperatura wahająca się w przedziale 3 do 10°C) i gorącym, suchym latem z temperaturami sięgającymi nawet 45°C. Mała ilość opadów (do 200 mm na terenach równinnych), nie sprzyjająca rozwojowi rolnictwa, czyni koniecznym nawadnianie pól uprawnych.

Uzbekistan nie ma dostępu do morza[1]. Łączna długość granic z poszczególnymi sąsiadami wynosi 6221 km (Afganistan 137 km, Kazachstan 2203 km, Kirgistan 1099 km, Tadżykistan 1161 km, Turkmenistan 1621 km. Do największych miast należą: Taszkent, Samarkanda, Namangan, Andiżan, Buchara, Fergana, Chiwa.

Uzbekistan to kraj w przeważającej mierze rolniczy, w którym największe znaczenie gospodarcze od lat posiada uprawa bawełny. Rozwinięta jest produkcja jedwabiu i hodowla owiec, sadownictwo. Sprzyjający klimat pozwala na uprawę takich roślin jak morele, brzoskwinie, winorośl właściwa, granaty. Corocznie produkuje się również około 3,5 miliona ton ziarna zbóż. Kraj posiada znaczące zapasy różnorodnych surowców mineralnych. Wśród nich wymienić można złoto (4. miejsce na świecie), miedź (11.), uran (7.), ołów, srebro, fosforyty, sole potasowe. Odkryto zapasy gazu ziemnego.

Dochód narodowy 1 800 USD na 1 mieszkańca (2004). Inflacja: 3%. Struktura zatrudnienia: usługi - 35,7%, przemysł - 26,3%, rolnictwo - 38%. Handel zagraniczny: eksportuje się głównie bawełnę, metale, nawozy sztuczne, natomiast importuje się żywność, tekstylia, obuwie. Głównymi partnerami handlowymi są: Rosja, Chiny, Ukraina, Korea Południowa, Niemcy. Obroty w handlu z zagranicą w 2004 – eksport: 3,7 mld USD, import: 2,82 mld USD.

Źródło : http://pl.wikipedia.org/wiki/Uzbekistan
Źródło: robertkostuch.pl/forum/viewtopic.php?t=128